Blizny różnego pochodzenia

Blizna jest to zmiana zbudowana z tkanki włóknistej łącznotkankowej powstała w wyniku urazu lub jako następstwo wygojenia zmian chorobowych. Powstaje w mechanizmie zaburzeń struktury skóry właściwej w efekcie uszkodzenia pełnej grubości skóry ,która w procesie normalnego gojenia się rany zastępowana jest nową dobrze unaczynioną tkanką ziarninującą, z licznymi najpierw ułożonymi przypadkowo, potem już w sposób uporządkowany włóknami kolagenu.

 

  • Blizny przerostowe – zwykle zaczerwienione z widocznymi niewielkimi naczynkami. Charakterystycznym tego rodzaju blizn jest to, że bledną podczas ucisku, po czym wracają do barwy wyjściowej. Są pogrubiałe i uniesione w stosunku do otaczającej je skóry. Objawami dodatkowymi są swędzenie, drażliwość i ból.
  • Blizny zanikowe – to blizny różnej wielkości, najczęściej niewielkie, o okrągłym kształcie. Leżą poniżej poziomu otaczającej je skóry. Ich charakter wynika z zakłóceń gojenia rany przez niewystarczającą produkcję białka – włókien kolagenu i elastyny. Powstają np. w przebiegu trądziku lub ospy.
  • Bliznowce – to pogrubiałe, znacznie uniesione i twarde skupiska tkanki bliznowatej, które zawsze są większe niż początkowa linia zranienia i powiększają się z upływem czasu. Bliznowce w trakcie powstawania są bolesne, swędzące, często odnawiają się po wycięciu. Najczęściej tworzą się u osób młodych oraz u osób o ciemnej karnacji. Blizny rozstępowe – dotyczą ran pooperacyjnych, tzw. chirurgicznych. Blizny te powstają po zabiegach chirurgicznych, kiedy po usunięciu szwów zbliżone brzegi rany rozsuwają się wskutek napięcia działającego w poprzek rany, np. rozciągnięcia skóry. Zazwyczaj mają płaski kształt, są blade, gładkie, niewyróżniające się.
  • Blizny potrądzikowe – sposób powstawania tego rodzaju blizn jest następujący – od mikrozaskórników do punktu końcowego w postaci wytworzenia się wypukłych lub wklęsłych blizn. Powstawanie tych blizn i ich głębokość jest uwarunkowana zakresem występowania stanu zapalnego i zdolnością organizmu do samoistnego gojenia zmian chorobowych.
  • Blizny pourazowe (m.in. pooparzeniowe, po skaleczeniach, po samookaleczeniu, po pogryzieniach).
Scar of caesarean section

Zalecane zabiegi

Umów się na konsultację lub zarezerwuj wizytę w naszym gabinecie