Czym właściwie jest elastyczność skóry? To właściwość biomechaniczna, polegająca na zdolności skóry do odwracalnego odkształcania się. Dzięki niej nasza skóra potrafi się rozciągać, jest plastyczna, ma zdolność do dopasowywania się, a tym samym jest odporna na urazy mechaniczne. Za jędrność skóry odpowiada skóra właściwa, w której znajdują się fibroblasty – komórki tkanki łącznej odpowiedzialne za wytwarzanie włókien kolagenowych i sprężystych.

 

Aby skóra była jędrna, do organizmu musi trafiać dobrej jakości pożywienie, które dostarczy składników budulcowych do tworzenia białek budujących włókna kolagenowe i sprężyste. Wiek to kolejny czynnik, który ma potężny wpływ na jędrność skóry. Z upływem czasu fibroblasty produkują mniej kolagenu i zmniejsza się też ich liczba, a to z kolei powoduje, że skóra przestaje być tak jędrna.

 

Nie możemy również zapomnieć o indywidualnych predyspozycjach każdego z nas – na elastyczność skóry wpływają uwarunkowania genetyczne, choroby z którymi się zmagamy (np. cukrzyca), zaburzenia hormonalne i oczywiście tryb życia jaki prowadzimy.

Zalecane zabiegi

Umów się na konsultację lub zarezerwuj wizytę w naszym gabinecie