Brodawki

 

Brodawki łojotokowe – to grudkowate narośla skórne, które mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele. Przyczyny powstawania brodawek łojotokowych nie są do końca znane. Wiadomo, że nie wywołuje ich wirus brodawczaka HPV, mimo iż nazwa może to sugerować. Tym samym brodawka łojotokowa nie ma nic wspólnego z taką zmianą naskórkową, jak kurzajka i innymi rodzajami brodawek.

 

Istnieją jednak pewne czynniki predysponujące do powstawania brodawek łojotokowych:

  • wiek – brodawki najczęściej pojawiają się u osób powyżej 35. roku życia, w większej liczbie, zwykle kilkunastu;
  • uwarunkowania genetyczne – występowanie brodawek łojotokowych lub innych znamion naskórkowych u członków najbliższej rodziny;
  • schorzenia z towarzyszącym zaburzeniem rogowacenia skóry lub wytwarzania sebum. Włókniaki – to łagodne guzy nowotworowe, które mają postać grudkowatych narośli, pojawiających się na różnych obszarach ciała.

 

Bez obaw!! Mimo że są to zmiany nowotworowe, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Zmiany barwnikowe – popularnie nazywane „pieprzykiem”, zbudowane są z łagodnie namnażających się melanocytów (komórek barwnikowych skóry). Znamiona barwnikowe tworzą zwykle ostro odgraniczone plamy lub guzki, których zabarwienie może być: niebieskie, brązowe, czarne lub podobne do koloru skóry. Znamiona mogą być różnej wielkości, najczęściej powstają w miejscach poddawanych przewlekłej ekspozycji na światło słoneczne.

Zalecane zabiegi